Tour

from7,000

Fundjave THETH 2 Dite All-Inclusive 7.000 Lekë Çdo te Shtune dhe te Diele

Departure Date

Daily

Duration

2

Views

235

Ne Pakete Perfshihet:

1. Udhëtimi vajtje-ardhje me furgon komod.
2. Akomodim në bujtine, për 1 natë qëndrimi.
3. Dreka dhe darka e dites se pare, mengjesi i dites se dyte.
Shëtitjet me autobus sipas programit.

Itinerar i Turit

Dita 1

Dita e pare:

Nisja diten e shtune ne ora 06.00 nga Tirana. Pushim kafeje rruges. Mberrijme ne Theth. Bejm Akomodimin ne hotel. Konsumimi i drekes. Zbresim ne lugine dhe vazhdojme ecjen paralel me lumin. Vizitojme kishen. Pas kishes zbresim tek lumi ku shikojme Kullen e Ngujimit, ku jane pajtuar mbi 300 gjaqe, nga i gjithe bajraku i Shales. Vazhdojme ecjen drejt ujvares se Grunasit, e cila eshte një ndër bukuritë natyrore më të veçanta në Alpet Shqiptare, shpallur monument natyre që mbrohet nga shteti. Ujëvara e Grunasit me trupin e saj te hollë, me mbi 30 metër të larte së bashku me cirqet përreth dhe Mullirin e Blojës, formojne një nga vendet më interesante për t’u vizituar nga çdo turist që viziton Thethin. Ujëvara e Thethit ka si karakeristikë të veçantë faktin që uji i saj buron i gjithi nga një shkëmb dhe është ujë dëbore. Pushojme rreth 1 ore per te shijuar pamjen ose per te bere foto. Me pas kthehemi per ne bujtine. Ora 08.00 darka.
Dita 2

Dita e dyte:

Ora 8.00 – 9.00 mengjesi me produkte te fresketa vendi (buke, djathe, recel, mjalte, qumesht, caj, veze, etj.) Pas ores 09.00 nisemi nga bujtina drejt Syrit te Kalter (Syri i Kaprese), kalojme uren e telit per te shikuar ujvarat e gurit, te cilat jane formacione shkembore te krijuara nga prurjet e bollshme te ujit. Pamja e tyre eshte mjaft interesante pasi duke pasur forma krejtesisht te rrumbullaketa dhe te lemuara, ato ngjasojne pikerisht si vaska. Gjate udhetimit tone, duke qene se prurjet e ujit rrallohen, mund te freskohemi ne to. Keto masive shkembore finalizohen me nje pishine natyrale me uje te kristalte ku mund te bejme plazh. Me pas vazhdojme rrugen drejt Syrit te Kalter. Vendodhja e kësaj bukurie ështe në Kapre të poshtme, një nga fshatrat më të bukur të Alpeve. Syri i kaltër është një nga bukuritë më të rralla në të gjithë Shqipërinë. Ai formohet nga Lumi i Zi, i cili buron në Majen e zezë. Syri i Kaltër është i formuar nga gërryerja e shkëmbit nga uji që zbret nga mali. Ketu do kemi mundesi te pushojme. Gjate kthimit nga Syri i Kalter per ne bujtine, vizitojme kanionin, i cili është rreth 2 km i gjatë dhe 60 metra i thellë, dhe varion nga 2-3 metra i gjerë deri në 30-40 m. Ka një bukuri të pakrahasueshme ku gjatë gjithë kohës ka ujë të mjaftueshëm për të apasionuarit e lundrimit me kanoe. (Udhetimi per tek syri i kalter mund te kryhet vetem me automjetet e zones dhe ka nje kosto extra prej 500 lekesh te reja per person). Me pas nisja per ne kthim. Ora 12:00, pushim per kafe dhe dreke ne Shkoder. Mberritja ne Tirane rreth ores 20:00. Fundi i sherbimit tone.

Detaje të tjera
Keshillohet te merren me vete :

– cante shpine (per dreken) dhe nje shishe uje 0.5 L.
– atlete te rehatshme, sugjerohen atlete vrapit.
– blusa me menge te shkurta per rruges dhe me menge te gjata per ne darke.

Ne cmim perfshihet:
1. Udhëtimi vajtje-ardhje me furgon komod.
2. Akomodim në bujtine, për 1 natë qëndrimi.
3. Dreka dhe darka e dites se pare, mengjesi i dites se dyte.
4. Guida gjate gjithe udhetimit

 

Në cmim nuk përfshihet:
1. Gjithcka që nuk është përmendur në këtë program.
2.    100 leke hyrja ne kullen e ngujimit

3.    500 leke automjeti i banoreve vendas per viziten ne syrin e kalter

*akomodimi ne dhome behet sipas deshires tuaj (2she,3she ose 4she)

Kontaktoni Per Rezervim

Rruga Sulejman Delvina , Tirane

+355 69 931 6107

kallucitravel@gmail.com

You Will Also Like